מוות בטוח

אחד הדברים הקשים שמתרחשים במדינת ישראל הוא טביעה בים ללא מציל. רובנו לא לוקחים ברצינות את ההשלכות של רחצה בים ללא מציל. כ-40 אנשים בשנה טובעים למוות בממוצע במדינת ישראל, ב2015 היה זינוק אדיר במספר הטובעים, 46 בני אדם.

מאת עידן נאמן, רואי מחובר, טום קליין, תומר רם

מדוע טביעות אלו קורות בעצם?

רוב הטביעות נגרמות כתוצאה של כניסה לים ללא מציל וללא השגחה, הים הוא בלתי צפוי ולכן גם אם יש השגחה של מציל יש להישמע להוראותיו. הסכנות הטמונות בים הן בורות מסוכנים, ישנם בורות בקרבת שפת החוף אשר רוחץ ממוצע אינו מודע אליהם ועלול ליפול לבורות אלו.

גורמים מסוכנים בים, גם בנוכחות מציל:

 בשוברי גלים ישנה סכנה של זרמים סוחפים לכיוון העומק, בנוסף חשוב להיזהר ממערבולות אשר נוצרות ממפגש של שני זרמים הגורמים לזרם חזק אשר עלול לסחוף את המתרחצים. עוד גורם מסוכן שחשוב לשים אליו לב הם הסלעים אשר עלולים לגרום להחלקה או פציעה קשה כתוצאה מקפיצה מהם.

זכרו כי חשוב לבדוק את שעות פעילות המציל, וכמובן שרחצה לילית אסורה בהחלט. אם כבר הגעתם עד לסוכת המציל לבדוק שהוא שם תעיפו מבט לכיוון הדגלים המוצבים על הסוכה. דגל לבן – הרחצה מותרת; דגל אדום – הים מסוכן ואפשר להתרחץ רק בשטח המוגבל; דגל שחור – הרחצה אסורה בהחלט!

בשעת רחצה בים רצוי להיות בקרבת מתרחצים נוספים ולשמור עימם על קשר עין, בעת צרה הם יוכלו לסייע. עוד כלל ברזל להתנהגות בים הוא להימנע מצלילה לעומק במקומות שאינם מוכרים, ולעולם אין לביים סכנת טביעה, המציל מתייחס ברצינות לכל קריאת עזרה.

רוב האנשים אוהבים להגיע לים על מנת לערוך פיקניקים וארוחות אך חשוב לדעת כי לאחר אכילה יש להימנע מלהיכנס לים, מזון שטרם עוכל עלול לגרום לחנק, ושתיית משקאות חריפים מסכנים את השחיין בים, יש להימנע מלהיכנס לים שתויים.

חובבי אקסטרים רבים אוהבים להגיע לים עם גלשנים, אופנועי ים וסירות, ומכיוון שבחופים המותרים לרחצה חל איסור מוחלט להכניס כלים אלו, יש ריכוז גדול של הכלים המסוכנים בחופים שאינם מוכרזים, זכרו, רחצה לילית אסורה!

בקמפיין המובא לפניכם ניסינו להסב את תשומת הלב של הציבור לסכנה שיש בטביעה בים ללא מציל, באתר משרד הפנים ניתן למצוא מידע על חופי רחצה מוכרזים.

מתוך אתר lifeguard

בקיץ 2017 נפרדנו מהזמר והבמאי אמיר פרישר גוטמן. פרישר גוטמן נכנס לשחות בחוף ללא השגחת מציל עם אחייניתו בת החמש ועם חברת משפחה עד שגל סחף אותם. הילדה והאישה ניצלו בידי גולשים ופרישר גוטמן אותר רק מאוחר יותר ונמשה מהמים. הוא פונה לבית החולים במצב אנוש, שם ניסה הצוות להיאבק על חייו אך ללא הצלחה. פרישר גוטמן הותיר אחריו בעל וילד.

לאור טביעות רבות שנגרמות בחוף הים וביניהם טביעתו של אמיר פרישר גוטמן, יש לזכור להיכנס אך ורק בחופים מוצהרים בהשגחת מציל ולהישמע להוראותיו. כי – "עדיף לאבד רגע בחיים מאשר את החיים ברגע".

אתר משרד הפנים

https://bit.ly/2HR9RDP