לי זה לא יקרה

הפרויקט שלנו מסתמך על הקמפיין ME TOO”  אשר עוסק בנושא ההטרדות המיניות. אנחנו בחרנו להעביר ביקורת על הגברים בנושא ההטרדות המיניות ואנו מקוות שנצליח להשפיע.   

 
מאת:  ליהי מסלו, שירה יפה, נעה עברון, יובל סבר וענבר צוק.

 

נושא הטרדות מיניות עלה לכותרות באופן אינטנסיבי בתקופה האחרונה בעקבות הקמפיין "גם אני".

נושא ההטרדות הוא נושא "ותיק" שיש לו שורשים בחברה הישראלית כמעט מאז ומתמיד.

באוקטובר 2017 שיתפה השחקנית אליסה מילאנו ברשת החברתית "טוויטר" פוסט ובו קראה לכל מי שעברה הטרדה או פגיעה מינית להעלות פוסט עם ההשטאג "me too". הקמפיין תפס תאוצה במהירות והתפרסם בכל העולם, והרבה אושיות מוכרות שיתפו את סיפורן.

אחד הסיפורים שהתפרסמו הוא הסיפור על המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין שפוטר מהחברה אותה הקים, על רקע תחקיר הניו יורק טיימס שחשף תקריות רבות של הטרדה מינית מצדו.

סיפור נוסף שהתפרסם לאחרונה הוא הצהרתה של גל גדות כי תסרב להשתתף בסרט ההמשך של "וונדר וומן" אם יוצר הסרטים ברט ראטנר, שהואשם בהטרדות מיניות, ימשיך לקחת חלק בהפקת הסרט.

הקמפיין הגיע גם לארץ, ואחת הישראליות הראשונות שפירסמה היא הדוגמנית מעיין קרת אשר  סיפרה כי  "פעם אחת בגיל 6 בגינה ציבורית- הוטרדתי קשות. פעם אחרת בגיל 12- נאנסתי, כלומר נקלעתי לסוג של יחסי מין כשאני אומרת 'לא לא לא' ובאיזשהו שלב משתתקת כי מבינה שאין בזה טעם. עוד אחת – בטסט דוגמנות השני שלי, צלם לא מוכר, כשעוד לא הגעתי לאנשים 'מביני עניין'- הוטרדתי מינית קשות".

בתחילת הקמפיין נשמעו סיפורים רבים מפיהן של מפורסמות נוספות כגון ליידי גאגא  ואליסה מילאנו, אבל עד מהרה החלו גם נשים "רגילות" לשתף את ההטרדות שעברו. דוגמה לזה היא שרון מסרי, ששיתפה את סיפורה בעמוד הפייסבוק שלה בעקבות הקמפיין "גם אני" – "הוטרדתי מינית בגיל 14 בשיעור פרטי ללשון על ידי מורה שלימד במערכת החינוך. אחרי שני שעורים פרטיים הרגשתי מתח לא ברור. הוא הניח עלי את ידו על הירך קרוב למפשעה וליטף. אשתו בדיוק יצאה החוצה עם הרך הנולד, ואני ברחתי כל עוד נפשי בי. השארתי את הספרים והמחברות ונסתי ושוטטתי ברחובות".

כמה נתונים על המתרחש בישראל – (מתוך איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ולנפגעי תקיפה מינית בישראל)

  • אחת מכל שלוש נשים עוברת פגיעה מינית במהלך חייה.
  • בשמונים אחוז ממקרי ההטרדות המיניות הנפגעת היא נקבה.
  • אחת מכל ארבע נשים עוברת אונס בגיל צעיר.
  • ב 95 אחוז מהמקרים התוקף הינו גבר.
  • אחת מתוך אחת מהנשים עוברת הטרדה מינית במהלך חייה.

הקמפיין שלפניכם בסרטון הווידאו שערכנו הוא פונה לכולם, אבל בעיקר לבנים באשר הם על מנת להעלות את המודעות שלהם לבעיה. רצינו  להעביר את המסר הכל כך חשוב שכל אחת מוטרדת מינית, לא משנה מי היא, לא משנה מה היא לובשת, לא משנה איפה היא נמצאת או באיזו סיטואציה. זו פגיעה שאין לה סוף ואינה תלויה בבת זו או אחרת.